Sale!

Pixie frog – African Bullfrog

120.00 99.00

In stock

Categories: ,

Description

Pixie frog – African Bullfrog

Scientific name : Pyxicephalus adspersus
Common name : Giant African Bullfrog, Pixie Frog, Pyxie Frog

Pyxicephalus adspersus είναι ο δεύτερος μεγαλύτερος βάτραχος στον κόσμο.
Ζουν περίπου 10-15 χρόνια σε ιδανικές συνθήκες σε αιχμαλωσία ενώ κάποια έχουν επιβιώσει και 30.

Όπως τα περισσότερα είδη βάτραχου είναι διμορφικό, τα αρσενικα με τα θηλυκά είναι διαφορετικά σε μέγεθος.
Τα αρσενικά γίνονται μεγαλύτερα από τα θηλυκά (στα περισσότερα είδη βατράχων ειναι αντίστροφο)
Τα αρσενικά μπορεί να είναι 11.5 – 25 εκατοστά όταν τα θηλυκά γίνονται 9 με 14 εκατοστά.
Όταν φτάσουν περίπου τα 10 εκατοστά θα μπορέσουμε να καταλάβουμε πιο σωστά το φύλο του, εχουν διαφορετικούς χρωματισμούς και μέγεθος.
Τα αρσενικά έχουν μεγαλύτερο κεφάλι και κάνουν ένα ελαφρύ κόασμα.

Στέγαση :

Δεν είναι ιδιαιτέρως ενεργά ζωντανά οπότε δεν χρειάζονται πολύ μεγάλο χώρο.
Ως ενήλικο να στεγάζεται σε ένα χώρο που έχει τουλάχιστον 60 εκατοστά μήκος.
Ως μωράκι μια φάουνα 30 εκατοστών μπορεί να είναι μια προσωρινή λύση.
Τα αρσενικά δεν συστεγάζονται ενώ τα θηλυκά συστεγάζονται.

Θερμοκρασία :

Προέρχεται από την υποσαχάρια Αφρική οπότε θέλει θερμότερες θερμοκρασίες.
Μια ζεστή μεριά στους 32 βαθμούς και η δροσερή στους 24.
Το βράδυ καλό είναι να πέφτει ελαφρώς.

Η θερμοκρασία μπορεί να παραχθεί από μια θερμαντική πλάκα με θερμοστάτη.

Διατροφή

Τα συγκεκριμένα είναι αδηφάγα πλάσματα, τρώνε διαρκώς ότι μπορούν.
Όταν είναι μωρά ταιζουμε κάθε μέρα.
Καλό είναι να τους παρέχουμε ποικιλία στη διατροφή τους με γρύλλους, γαιοσκώληκες.
Ως ενήλικα μπορούνε να τρώνε και κατεψυγμένα τρωκτικά
Χρησιμοποιούμε ασβέστιο και πολυβιταμίνη

Υπόστρωμα : 

Για υπόστρωμα το coco soil / κοκοφοίνικας είναι τέλεια, πρέπει να βάλουμε αρκετό σε ύψος ώστε να μπορεί να καλυφθεί ολόκληρος αν το επιλέξει.

Υγρασία :

Θα πρέπει να του παρέχουμε ένα μεγάλο δοχείο νερού, ώστε να μπορεί να μπει ολόκληρος αν το επιλέξει.
Κρατάμε το υπόστρωμα του υγρό, όχι λασπωμένο

 

 

 

 

 

 

Additional information

Weight 150 g
Colour

Brown, Green, Albino, Albino Tri-Colour, Strawberry, Pikachu